Перейти на версию для слабовидящих
Размер шрифта
A A A
Цветовая схема
a
a
a
Изображения
Развернуть панель

SIM-картка за паспортом: приватність VS. безпека

На фоні впровадження в Україні 4G мережі державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України запропонувала законопроект, яким передбачається реєстрація всіх мобільних абонентів та пристроїв. 

SetUp спробувало зібрати різну інформацію з різних джерел, проаналізувати міжнародний досвід та розібратись як буде функціонувати закон і чи буде функціонувати взагалі? 

В статті використано матеріали hromadske.ua 

Що може змінити цей законопроект? 

Держспецзв'язок оприлюднив на власному сайті проект закону, згідно з яким планує зобов`язати операторів продавати свої SIM-карти виключно на підставі договору, який, в свою чергу буде базуватись на паспортних данних покупця. Якщо ж договір було укладено не письмово “здійснюється обов’язкова реєстрація абонента в оператора, провайдера телекомунікацій з наданням оператору, провайдеру телекомунікацій відповідно до закону персональних даних абонентів – фізичних осіб”. 

А простіше кажучи ви все одно будете змушені надати свої паспортні дані. 

Стадія розвитку законопроекту 

Як повідомили Громадському в Держспецзв’язку, цей законопроект перебуває на стадії громадського обговорення і певних строків ухвалення відомство не має. 

«Ми винесли ініціативу, щоб почути думку та ідеї від мобільних операторів та громадськості, як це краще впровадити. Ми не хотіли б диктувати. Винесений проект недосконалий і сірий. Готових рішень немає. Усе має бути демократично», — сказав прес-секретар Сергій Прокопець. 

Він наголосив, що Україна в цьому новому для себе проекті не звертається до російського досвіду, натомість каже про Польщу та Німеччину. 

Реакція мобільних операторів 

Здебільшого мобільні оператори НЕ підтримують таке нововведення, аргументуючи це тим, що це лише відкриє “чорний ринок” SIM-карт, як це сталось в Росії та Білорусі. 

Київстар. В компанії розкритикували законопроект, та вже надіслали зауваження профільній Українській асоціації зв’язку.
Телекомунікаційній компанії не сподобались прогалини в проекті: 

-не враховує правовий статус і порядок надання послуг абонентам, які не зареєстровані, але вже користуються послугами
-не встановлює строків реєстрації існуючих абонентів, які користуються мобільним зв’язком без ідентифікації
-поновлює введення бази IMEI 

Попри те, що реєстрація убезпечує абонента від викрадення номеру, у «Київстарі» вважають, що реєстрація користувачів має бути добровільною

Vodаfone. У компанії Vodafone зазначили, що реєстрація клієнтів «відповідає вимогам ринку», оскільки багато послуг потребує звернення з паспортом: збереження номеру, деякі платіжні функції, мобільний ID. Але наголосили, що для введення закону в дію, потрібен певний час (близько двох років). 

Lifecell. У lifecell також зазначили, що доступність деяких функцій залежить від реєстрації абонента, як, приміром, полегшення процедури збереження номеру при зміні мобільного оператора (MNP), урядових, фінансових послуг тощо.

Водночас у компанії попереджають, що реєстрація буде довгим та складним процесом через необхідність звертатися з паспортом до офісів оператора. 

«У той же час його можна спростити і прискорити за допомогою сучасних цифрових технологій, дозволивши абонентові проходити процедуру реєстрації та ідентифікації віддалено, наприклад, за допомогою такого інструменту, як BankID», — пояснили Громадському в прес-службі lifecell.Про Права Людини та їх, можливе, прямо не зауважила жодна компанія 

Про Права Людини 

У коментарі Громадському керівник проектів правозахисної організації Freedom House в Україні Зорян Кісь сказав, великої потреби в реєстрації номерів користувачів немає. 

«Я проти такої ініціативи. Будь-які речі, які зачіпають приватність, мають бути добре обґрунтовані. І я хотів би побачити реальне пояснення, чому це потрібно», — наголосив він. 

За словами Кіся, правозахисники братимуть участь в обговоренні законопроекту, адже «ініціатива несе більшу загрозу, ніж користь для приватності». 

«Дуже часто використовується аргумент про кібербезпеку. На жаль, у нас така ситуація із захистом персональних даних, що багато людей можуть отримати доступ до баз даних. А ці громадські обговорення (законопроекту — ред.) відбуваються таким чином, що правозахисники можуть лише висловитися, не маючи натомість реального впливу», — сказав він. 

"SetUp. Мисли критично - виступай публічно."